• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Muškáty do každého okna

Muškáty jsou krásné rostliny s bohatým květenstvím pocházející původně z Afriky. Existuje obrovské množství nejrůznějších druhů, které …

Pěstujeme muškáty

Muškáty jsou krásné rostliny s bohatým květenstvím pocházející původně z Afriky. Existuje obrovské množství nejrůznějších druhů, které se od sebe liší typem růstu, barvami, různou intenzitou vůně atd. Od časného léta až do pozdního podzimu zdobí pelargonie mnohá okna, terasy, lodžie i zahrady. Jsou populární nejen pro svou pestrost a bohatá květenství, ale i pro velkou odolnost.

Muškáty mají rády sluneční paprsky, ale dařit se jim bude i na východních a severních stranách. Je ale důležité vytvořit jim stanoviště chráněné před deštěm a větrem.

Muškáty

U nás se nejčastěji setkáváme se dvěma druhy muškátů, tedy správně pelargonií.  Jedná se o pelargonii páskatou (Pelargonium zonale), zvanou taktéž zonálka , rostoucí vzpřímeně a s převislým typem pelargonie břečťanovité (Pelargonium peltatum) zvanou též peltátka.

Ve specializovaných prodejnách, na trzích a v zahradnictví bývají sazenice muškátů v prodeji již od poloviny dubna až do konce června. Velkou výhodou je možnost napěstovat si vlastní sazenice řízkováním. Pěstovat se mohou muškáty i ze semen. Je to ale poměrně zdlouhavá a finančně nákladná metoda, neboť k dostání jsou semena různých kultivarů, které nepatří zrovna k nejlevnějším. Semena se vysévají brzy, již v lednu anebo nejpozději v únoru do speciálního výsevního substrátu. Ten je velmi jemný a má minimum živin. Při udržování teploty výsevu na 20 až 24 °C nejpozději během dvou týdnů rostlinky vzejdou.  Až povyrostou, přepichujeme je do samostatných květináčů a až koncem března je přesadíme do velkých nejlépe klasických hliněných květináčů.

Muškáty

Jestliže patříte mezi pěstitele, kteří se na podzim neradi zbavují svých oblíbených rostlin, muškáty připravte na přezimování. Na balkonech však zatím mohou zůstat až do pozdního podzimu, dokud nepřijdou první mrazíky. Jestliže je tedy chcete zachovat, je dobré pohlídat si venkovní teploty, aby mráz muškáty nespálil. Přezimovat můžete pouze zdravé a nenapadené rostliny.

Jestliže jste se rozhodli pelargonie nechat přezimovat, přestávejte je hnojit již od poloviny srpna dusíkatými hnojivy a od poloviny září draselným hnojivem. V září jim začněte omezovat zálivku. To vše má pozitivní vliv na dobré vyzrání rostlin před samotným zazimováním.

Před přezimováním rostliny typu Pelargonium zonale sestříháváme na 15 až 20 cm. Pokud chceme přezimovat převislé muškáty Pelargonium peltatum, můžeme vyzkoušet metodu, která zachovává až půlmetrový nárůst rostlinné hmoty dosažený během vegetačního období.

Muškáty

Postupujeme následovně: z rostlin opatrně odtrháme veškerý listy. Rostliny tedy zůstanou zcela holé. Přitom dbáme, aby nedošlo na zbytečné poškození rostlin, i když mírným úlomkům stonků nelze zcela zabránit. Otrháním listů napodobíme jejich klasické podzimní odumírání, čímž rostlině nasimulujeme klasický běh přírody, a tím vlastně rostlině snížíme možnost napadení houbovými chorobami a škůdci. Truhlík poté přeneseme do chladné světlé místnosti a zajistíme rostlinám vegetační klid. Teplotu je zapotřebí udržovat mezi 5 – 10 °C, při vyšší teplotě by muškáty začaly obrážet a vytahovaly by se za světlem.

 



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *