• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Přesazování stromů

Jak přesazovat velké dřeviny?

Starší stromy a keře je zapotřebí na velkou změnu připravit, jinak by se jejich přemístění rostlinám nemuselo líbit. Nejprve přemístíme do blízkosti kmene tenké kořeny, které dřevina k životu nutně potřebuje.  Právě pod obrysem koruny se nachází mnoho tenkých kořenů.

V dubnu zlehka uvolníme rýčem kořeny okolo hlavních výhonů a nahrneme je šikmo směrem ke keři.  V září pak přijde na řadu fáze přesazování.

Starým, víceletým dřevinám je potřeba dopřát ještě více času.  V pozdním létě vykopeme okolo dřeviny šikmo k bázi malý příkop o hloubce asi 40 cm a šíři cca 25 cm a naplníme ho čerstvou zeminou a kompostem. Poté dobře a pravidelně zaléváme, aby se v těchto místech vytvořily nové tenké kořeny. Přesazujeme však až napřesrok.

Rostlina v důsledku poškození kořenů však nesmí trpět nedostatkem živin.  Tomu zabráníme zkrácením výhonů až o třetinu.  Začátky v nové výsadbové jámě usnadní rostlině kostní moučka – jedna hrst a vyzrálý kompost.

Aby se nestalo, že prudký vítr anebo váha samotného vzrostlého stromu či keře bude vyvracet přesazené rostliny, ukotvíme je po přesazení pomocí kůlů.

Ať už se jedná o přesazenou trvalku, keř nebo strom, musíme rostlinu zabezpečit tak, aby po přesazení netrpěla nedostatkem vláhy. Proto půdu kolem přesazených rostlin pokryjeme silnou vrstvou mulče.

 Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *