• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Andělské trumpety pěstování

andělské trumpety

Andělské trumpety se dají bez nadsázky označit jako „královny kontejnerových rostlin“. Okouzlují nás dlouhá léta svou omamnou vůní ve večerních hodinách a především svými nádhernými obrovskými květy. Každý, kdo se věnuje pěstování těchto fascinujících rostlin, je jimi nadšen a okouzlen snad navždy.

Díky stále novým druhům zažívají andělské trumpety stále nový vzrůst obliby. Nejnověji vznikající hybridy jsou o něco menší vzrůstem, ale o to více kvetou. Jejich tropicky těžká vůně, kterou kolem sebe šíří nejen navečer, ale i v noci je zkrátka neodolatelná, vytváří tu pravou letní atmosféru na terasách a balkonech.

Andělské trumpety

Vzhledem k neustále se rozšiřující barevné i tvarové pestrosti jsou tyto rostliny častým zájmem sběratelů po celém světě. Některé z druhů mají zatím význam pouze z hlediska materiálu pro křížení. Jejich domovinou je jižní Amerika, konkrétně severní část And. Díky svému původu z vysokých oblastí tropických hor snášejí chlad, nesnáší však mráz. My je tedy v našich podmínkách můžeme dobře přezimovat ve sklepech, kde je chladno, ale nemrzne tam.

Dříve všechny brugmansie nesly společné označení Datura. Druhy nesoucí toto označení dodnes, jsou jednoleté durmany, jejichž květy stojí obvykle kolmo anebo vzpřímeně a vytvářejí ostnité plody obsahující jedovatá semena.

Brugmansie, tedy většina jejich druhů, se poměrně ochotně množí řízkováním. Menším a pomaleji rostoucím druhům to trvá podstatně déle, než z nich vypěstujete mohutnou rostlinu.

Vzhledem k vysoké náročnosti andělských trumpet vyžadují tyto rostliny slunečnou polohu, avšak kvůli vysoké spotřebě vody je ideální místo s poledním stínem. V suchých letních dnech mívají dosti často během dne svěšené listy a vyžadují zálivku. Nesnášejí však přemokření, na to tedy dávejte pozor. Obvyklá dávka hnojiva je pro ně malá, odpovídající je spíše dvojitá dávka.

Do zahrad běžné velikosti se hodí spíše malé druhy andělských trumpet. Prostorově náročnější variety pak mohou zdobit vjezdy do domu, terasy anebo rozlehlá nádvoří.

Andělské trumpety 2

Brugmansie jsou považovány za jedovaté, jedovatost je v tomto ohledu posuzována podle dávky. Nebezpečné mohou být pro malé děti, u dospělých mohou při požití vyvolat spíše halucinace než otravu.

Pěstitelé, kteří mají k dispozici dostatek místa a brugmansie nemusí na podzim stříhat, se dočkají květů už na jaře. Větvičky, které již jednou nasadily na kvetení, v tom případě pokvetou na jaře ihned znovu. Pokud byste ale tyto květní výhony na podzim odstranili, bude rostlina nucena nejprve vytvořit nové vegetativní výhony a až poté, kdy svůj růst ukončí, budou moci nasadit na květy.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *