• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Dosna canna pěstování

Dosna canna pěstování

Je opravdu jen málo méně náročných exotických rostlin, které rostou i u nás a dokážou vytvořit dojem opravdového exotického prostředí, než je Dosna (Canna generalis). Jako kontejnerové rostlině se jí daří za předpokladu dostatečných dávek hnojiva a vody takřka všude. Dá se pěstovat ale i volně v záhoně.

Jejím domovem je tropická Severní a Jižní Amerika a také Asie. Její stálezelené trsy tvoří až 2 m vysoký listový porost, nad kterým se v červenci a srpnu objevují nádherné exoticky vyhlížející květy v různých barvách. Kvete až do zámrazu. Rostliny mají velké 30 až 60cm pádlovité listy, nejčastěji zelené, ale i červenohnědé anebo pruhované v červených, oranžových nebo hnědých odstínech. Existují však i variety, které mají bílé panašování. U panašovaných variant je zapotřebí dbát na jejich zvýšenou choulostivost, která může mít za následek spálení listů v přílišném horku anebo při přehnojení.

Dosna canna 1

Pro výsadbu do nádob se zvlášť dobře hodí zakrslé varianty, dosahující výšky jen mezi 70 až 100 cm. K nejosvědčenějším a nejkrásnějším z nich patří žluto-červená varieta ‚Lucifer‘. Canny mají velkou druhovou pestrost, a ta se také projevuje na barvě jejich květů. Ty jsou vždy velmi asymetrické, mečíkovité, někdy působí jako by byly roztrhané. Rozkvétají jednobarevné, ale i vícebarevné druhy, v červené, růžové, žluté a oranžové barvě.

Dosnám se daří na slunci, ale i v polostínu. Na zimu je však musíme ze země vyndat, nebo pokud je pěstujeme jako kontejnerové rostliny, přenést je v nádobách do bezmrazých prostor. Na podzim můžete kořeny rostlin po prvních mrazech vykopat a uskladnit je například ve starých pytlích od hlíny.

Dosna canna 2

Rostliny se množí dělením rhizomů. Jejich nepřáteli bývají svilušky a hlemýždi nebo slimáci, takže je dobré zvláště u kontejnerových rostlin kontrolovat okolí nádob a prostor pod nimi, kde se slimáci často ukrývají. Pokud by se na rostlině objevily žluté skvrny a pokřivené listy, pravděpodobně se jedná o napadení rostliny virem. V takovém případě již dále rostlinu nepěstujte, ale zničte ji. V žádném případě ji nekompostujte, ale raději spalte.

Dosna canna 3

Canny jsou ideálními rostlinami pro všechny terasy a zahrady, u nichž chceme docílit vytvoření tropické atmosféry. Při zachování správné péče o tyto rostliny brzy zjistíte, že jsou to květiny takřka nezničitelné.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *