• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Balzamíny, netykavky, impatiens

Nenechte se mýlit, všechny tyto tři názvy jsou označením pro jednu a tutéž rostlinu patřící do skupiny Balsaminaceae – netykavkovitých. Jsou to jednoleté nízké rostliny s křehkými lodyhami. Jsou oblíbené pro barevnou pestrost svých květů, které jsou ploché a velké až 3 až 4 cm a na rostlinách se objevují podle odrůd v bílé, růžové, oranžové, lososové, červené, levandulové barvě a také v mnoha dvoubarevných provedeních. Kvetou nepřetržitě po celé léto.  

balzamina


 

Netykavky lze vysazovat do záhonů i do nádob. Pěstovat je můžeme jako balkonové i pokojové rostliny.  Při pěstování v místnosti se nám může podařit přepěstovat rostlinu i do dalšího roku a mít ji jako víceletou. Jsou to vynikající květiny na stanoviště s rozptýleným světlem a stále vlhkou půdou. Na pěstování jsou poměrně nenáročné a bez jakékoli zvláštní péče je jejich růst přirozeně kompaktní. Pokud přece jen chcete u rostlin podpořit bohatou tvorbu nových květů a její větvení, můžete jedenkrát za měsíc výhony zkrátit. Balzamíny hnojte přibližně 2 x za měsíc hnojivem pro balkonové rostliny. Nepoužívejte dusíkatá hnojiva. Příliš mnoho dusíku by u těchto rostlin způsobilo úbytek květů a mohlo by mít za následek také poškození listů. Na netýkavky nelze pohlížet jako na nenáročné z hlediska spotřeby vody. V parných letních dnech je někdy zapotřebí zalévat je i 2x denně, nesmějí vyschnout. Dobře se kombinují s dalšími na vlhkost půdy stejně náročnými rostlinami.

balzamina 2

Zajímavou odrůdou netykavek je ‚Fusion Glow‘, která svými květy připomíná orchidej. Z dalších odrůd jmenujme alespoň ‚Kobold‘, ‚Melody Series’ a ‚Elfin Series‘.

Velmi pěkně dokážou netykavky prosvětlit stinná, stále vlhká zákoutí na zahradě. Pro větší pestrost výsadby je můžeme do takových míst vysadit v kombinaci s dymnivkou žlutou (Corydalis lutea) anebo s chocholačkou žlutou (Pseudofumaria lutea).

balzamina 3

 

 

balzamina4Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *