• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Čistec vlnatý v obrubách i záhonech

Pokud hledáte rostlinu, která je nenáročná na péči, působí po celý rok velmi efektně a navíc přitahuje užitečný hmyz, zvolte pro svou zahradu čistec vlnatý (Stachys bizantina). Patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) stejně jako například šalvěj nebo sápa. Čistec je velmi spolehlivá vděčná trvalka, která po celý rok bude na záhonu předvádět své krásné listy se stříbrným nádechem.

Čistec vlnatý


Listy čistce jsou pokryty jemnými chloupky stříbřité barvy, které dodávají rostlině nezaměnitelný vzhled. Vyvolávají pocit takové měkkosti a hebkosti, že máme chuť si je pohladit. A právě proto, že svým tvarem a vzhledem připomínají jehněčí ouško, dostal čistec už dávno toto lidové pojmenování. Jemný kabátek z chloupků listy a celou rostlinu ochraňuje před nadměrným vysoušením sluncem a větrem, stejně tak dobře dokáže rostlinu ochránit před chladem anebo nevítanými škůdci.

 

Začátkem května rostlina začíná vyhánět až půl metru vysoké lodyhy s hustými klasy poupat narůžovělé barvy. Než rozkvetou, připomínají doslova malé chomáčky vlny.  Od června do září pak na vrcholech lodyh nakvétají drobné růžovofialové kvítky a rostlina tak dává znát, že opravdu patří do skupiny hluchavkovitých.

 

Pro své měkké listy je čistec velmi oblíbený u berušek, mezi listy přespávají a pod nimi nacházejí svůj zimní úkryt. Květy ač nenápadné, přesto jsou velkým lákadlem pro čmeláky, včely i motýly. Ti z nich sají sladký nektar.

 čistec vlnatý 2

Pro jeho pěstování v zahradě je ideální slunné výhřevné místo, neboť ve stínu by rostl pouze slabě. Na závlahu není rostlina nijak náročná, ani na typ půdy. Pouze v případě, že mámena v zahradě jílovitou půdu, zapracujeme do ní před výsadbou čistce trochu štěrku.

 

Po zimě odstraníme z rostlin staré a zhnědlé listy, aby uvolnily své místo nově narůstajícím. Trsy můžeme sestříhat, anebo je prohrábnout jemně menšími hráběmi. Čistec se úspěšně množí samovýsevem. Pokud tomu chceme zabránit, seřízneme jeho květenství dříve, než semena dozrají.  Můžeme ho však množit i dělením trsů. Pro množení dělením využijeme pouze části rostlin s kořínky. Pozor na přehuštěné porosty, mohlo by u nich docházet k zahnívání rostlin.

 

Čistec skvěle plní úlohu půdopokryvné rostliny v zahradě, proto jej vysazujeme na holá slunná místa, ideálně v kombinaci s modrými chrpami (Centaurea montana)nebo zvonky.  Pěkně vypadá i v kombinaci se sluncovkami (Eschscholzia californica) nebo rudými máky a šalvějemi.  Díky svému hustému rostlinnému pokryvu tato rostlina nedovoluje plevelům, aby ji prorůstaly.  Krásně bude vypadat i v obrubách záhonů, hodí se i na slunné svahy anebo do popředí menších dřevin.

 



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *