• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Denivky – rostliny do každé zahrady

Především v červnu a v červenci se můžeme kochat krásnými a pozornost lákajícími květy denivek. Některé jejich pozdní odrůdy však kvetou ještě i v září. Je pravdou, že jen málokterá trvalka se může chlubit tak krásnými a elegantními květy jako denivka (Hemerocallis). Vždyť právě pro krásu jejich květů se denivkám říká jednodenní lilie, každý z jejich květů však kvete pouze jediný den, na večer se uzavře a další den již vykvétá zase nový květ.

Denivka


 

Chcete-li pro svou zahradu nějakou elegantní trvalku, která nepotřebuje mnoho péče, zvolte denivku. Postačí jí každoročně na jaře trocha hnojiva a za suchého počasí konev vody a bude spokojená. Po odkvětu odstraňte celé stvoly, aby nezačaly vytvářet semena, což by rostlinu zbytečně vysilovalo.

 Denivka 2

Denivky sázejte tak, aby měly kořenový krček minimálně 5 cm pod zemí. Po vysazení je můžete ponechat po mnoho let na stejném místě. Při okopávání okolní půdy dejte pozor, abyste nepoškodili mělce kořenící oddenky denivek. Rostliny se spokojí se zcela běžnou zahradní půdou bez ohledu na to, zda je spíše kyselá, či zásaditá. Denivky mají rovněž to štěstí, že nebývají napadány škůdci.

 

Vhodnější stanoviště pro denivky je na slunci, pokvetou však i v polostínu, kde však mohou kvést o trochu méně. Pokud budete na zahradě kombinovat různé druhy denivek, výrazně si tím můžete prodloužit jejich celkovou dobu kvetení.

Denivka 3

Tvary i barvy květů různých odrůd Hemerocallisů jsou pestré. Botanické druhy kvetou ve žlutých, oranžových a červených barvách. Květy mají štíhlý trubkovitý tvar, hodí se velmi dobře do přírodních typů zahrad. Odrůdy šlechtěné jsou zdobeny doširoka otevřenými květy, zvlněnými, plnými, jednoduchými i roztřepenými, a to v mnoha barvách. Denivky nenajdete snad jen v modré barvě. Americké denivky byly vyšlechtěny do odrůd se zdvojeným počtem chromozomů, jsou celkově mohutnější s obrovskými květy, avšak v našich podmínkách nejsou mrazuvzdorné. Pokud tedy chcete denivky právě pro jejich minimální péči, volte spíše plně mrazuvzdorné botanické druhy.

Denivka 4Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *