• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Hortenzie pěstování

Jistě budete souhlasit s tím, že projít kolem kvetoucích hortenzií se nedá bez povšimnutí.  Hýřící záplava jejich nádherných květů dokáže rozzářit každou zahradu. Nejcharakterističtější pro tyto rostliny jsou velké kulovité květy. Existují však i další odrůdy, které mají květy talířovitě ploché, i ty působí velmi efektně. Různé druhy keřů hortenzií mohou dosahovat vzrůstu od 1 až do 3 metrů.  Patří k rostlinám, které dříve nechyběly takřka na žádné z předzahrádek anebo venkovské zahradě.

hortenzie

Nejčastějším druhem hortenzie, která se v našich zahradách objevuje, je hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophyla), která má ráda výsluní až polostín a humózní výživnou mírně kyselou půdu. Vysazují se buďto jednotlivě anebo do živých plotů, často je vídáme ve venkovských zahradách a v předzahrádkách. V moderní výsadbě našly své místo i jako rostliny pěstované v nádobách. Pečujeme o ně tak, že loňské květonosné větévky časně zjara odstřihneme. Nové výhony však odstranit nesmíme, hortenzie by nám v tomto roce již nerozkvetla. Vydatně je zaléváme zvláště navečer za letních veder, avšak pozor přemokření jim škodí.

Hortenzie pěstování

Od července do září se na keřích hortenzií objevují kulovitá nebo deštníkovitá květenství v mnoha barvách od bílé, přes růžovou, lila až po modrou barvu. Keře mají kulovitý anebo nálevkovitý tvar, jsou velmi husté a košaté, vysoké od 0,5 m až do 1,5, m a od 1 do 2 metrů široké.

hortenzie 2

Někteří pěstitelé usilují o pěstování hortenzií s modrým květem. Obvykle se nám pěstování modrokvětých hortenzií daří s větším či menším úspěchem díky obsahu hliníku v půdě. Ten je však z půdy vyplavován, a proto se nejčastěji stane to, že zakoupíme hortenzii, která kvete modře, ale po roce ztrácí namodralý nádech a v dalším roce vykvete již pouze růžově. Je to způsobeno pevnou vazbou barviva v květech hortenzií s obsahem hliníku v půdě. Barva květu hortenzie je velmi závislá na kyselé anebo zásadité půdní reakci. Tam, kde má půda pH 3,5,- 4,5 se růžově kvetoucí hortenzie zbarvují modře a červeně kvetoucí hortenzie mají nádech do fialova. Naopak tam, kde se v půdě setkáváme s reakcí  pH mezi 5,5 – 6,0 budeme mít květy na hortenziích růžové a červené. V některých případech může docházet dokonce k tomu, že listy hortenzií žloutnou a jsou napadeny chlorózou, což se obvykle stává při neutrální půdní reakci, to je při pH půdy v rozmezí 6,5 – 7,0.

Nicméně hortenzie, ať již v jakékoli barvě dokážou naši zahradu krásným způsobem oživit a rozhodně by bylo škoda je na své zahradě nemít.

hortenzie 3

hortenzie 4

pěstování hortenzie – latnatá – popínavá – pnoucí – přezimování – množení – prodej Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *