• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Krása podzimních plodů

Podzimní plody

Podzim je obdobím, které ukáže, jak prozíraví jsme byli při výběru dřevin do naší zahrady. Dokonale vytvořená zahrada by nás měla potěšit po všech stránkách, dopřát nám něco dobrého na pochutnání, ale i něco pro potěchu oka. Při správně sestavené výsadbě zahrady se zkrátka na každý podzim budeme těšit.

Podzomní plody 1

Jedním z keřů, kolem kterého nelze na podzim přejít bezu povšimnutí, je brslen evropský (Euonymus europaeus). Jeho okouzlující plody lidově nazývané biskupské čepičky mají poltivý charakter. Barevná kombinace zářivě oranžových plodů a kouzelně růžových obalů působí takřka exoticky. Samotný keř se pěstuje poměrně snadno, roste rychle a není choulostivý, nevadím u totiž ani znečištěné prostředí uprostřed měst. Hodí se rovněž do předzahrádek, jako dřevina k výsadbě živých plotů. Potěší nás nejen pohledem na své okouzlující plody, ale i na karmínově se na podzim zbarvující listy.

Podzomní plody 2

Velmi půvabné jsou i hlošinky, plody hlohu obecného (Craetegus laevigata), se kterými se setkáváme na stromech spíše ve volné přírodě. V zimě, kdy tyto plody stále zůstávají na stromech, slouží jako vítané zpestření stravy u nás přezimujících ptáků. Hloh byl odedávna využíván také v lidovém léčitelství, a to nejčastěji k léčbě vysokého tlaku. Existují i odrůdy, například Craetegus laevigata Crimson Cloud, které jsou okrasné květem, některé kvetou i růžově, jiné mají květy plné. Jelikož hlohy velmi dobře snáší řez, jsou stejně jako brsleny vhodné k výsadbě do živých plotů.

Podzomní plody 3

Ostnité kuličky ambroně západní (Liquidambar styraciflua) visící na podzim ze stromů podobných javorům, nám pomohou odlišit tyto stromy právě od nich. Listy obou těchto stromů jsou totiž velmi podobné. Kromě plodů, je to ještě kůra, co mimo sezonu neobyčejně krášlí tyto dřeviny. Ta je velmi zajímavá zvláště při detailním pohledu na kmen starších stromů, kde doslova vykresluje pěkné výrazné lišty. Ambroně rostou do kuželovitého tvaru a časně na jaře kvetou žlutozelenými květy uspořádanými v hroznech.

Podzomní plody 4

Pokud se tedy chcete ze své zahrady a jejích barev těšit nejen v létě, vysaďte si do ní některé z výše jmenovaných dřevin, které vám ji pomohou zkrášlit i v průběhu podzimu.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *