• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Letní šeřík láká motýly

Je krásné mít na zahradě nejen půvabné a vonící květiny, ale rádi přivítáme jistě i neméně půvabné motýly. Letní šeřík, jak je také někdy komule Davidova (Buddleia davidii)nazývána, získal lidové pojmenování motýlí keř právě proto, že jeho na nektar bohaté květy jsou pro motýly nepřekonatelným lákadlem. Tato vzájemná kombinace kouzelně kvetoucích keřů v obležení motýlů dodá každé zahradě zvláštní kouzlo.

Šeřék s motýlem


 

Rod Buddleia zahrnuje přibližně 100 různých druhů keřů anebo menších stromů původem nejčastěji z Asie, severozápadní Číny a Japonska, ale i Ameriky nebo jižní a severní Afriky.  Odtud další možné označení „Tibetský šeřík“. Jedná se o velmi ozdobný opadavý nepravidelně rostlý keř z čeledi krtičníkovitých. Celý rod však získal jméno na počest významného anglického botanika z Essexu, reverenda Adama Buddlea.

Motýl na šeříku

Především pro svá dlouhá květenství složená z drobných trubkovitých kvítků je komule tak oblíbená.  Doba kvetení i barevná pestrost se liší podle jednotlivých druhů. Komule Davidova rozkvétá v červenci a kvete až do září. Dobu jejího kvetení můžete prodloužit tím, že ihned po odkvětu odstřihnete její odkvetlá květenství, tak rostlině pomůžete s vykvetením dalších květenství, která se tou dobou ještě vytvářejí. Komulím se zavděčíte slunným stanovištěm a dobře propustnou půdou. Skvěle se hodí do keřovitých nebo smíšených výsadeb. Dorůstají výšky mezi 2 až 5 metry, taktéž podle druhu a síly zástřihu. Proto je dobré při jejich výsadbě počítat s dostatečným prostorem v jejich okolí.

Květy komulí vídáme nejčastěji v sytě fialové a růžové barvě, dále mohou vykvétat i s bílým anebo lila květenstvím. Listy na rostlině jsou spíše nenápadné zelené až šedozelené.  Po odkvětu anebo na konci zimy je dobré komuli výrazně sestřihnout, a to třeba až na 30 cm od země.  Ze zbylých zdřevnatělých částí u starších rostlin pak na jaře vyrůstají další nové větve, které budou v další sezóně opět obsypány květy.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *