• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Letničky II.

Kam se jaké letničky hodí se dozvíte v dnešním pokračování o letničkách. Navíc si řekneme o dvouletkách, proč by jsme na ně neměli zapomínat.

Letnička

Do nádob anebo k okrajům záhonů lze umístit ostálku lepou neboli cinii (Zinnia elegant), dorůstající výšky 15 cm. K řezu květů se využívají odrůdy vysoké až 80 cm s pomponkovitým typem květů z druhu Oklahoma anebo ze série Giant, které mají úbory podobné spíše jiřinkám.  Ostálky se objevují v našich zahradách snad ve všech barevných tónech kromě modré.

Velmi oblíbenou letničkou je aksamitník neboli afrikán (Tagetes), který plní na zahradách doslova funkci rostlinolékaře. Při výsadbě v blízkosti růží dokáže odpudit pilatku listovou a pro boj s háďátky byl dokonce speciálně vyšlechtěn konkrétní kultivar Ground kontrol.  Budete-li chtít, aby aksamitníky působily jako prevence před molicemi, třásněnkami anebo háďátkem listovým, vysaďte je co nejblíže pelargoniím, begoniím anebo afrikány v květináči postavte na okenní parapet mezi pokojové rostliny.

Letničky

Co se týče nenahraditelných solitér, které ozvláštní travnaté plochy anebo se stanou dominantami květinových výsadeb, jmenujme za všechny rostliny alespoň nádherně stavěnou mohutnou letničku tvořící velké dlanitě vykrajované listy a nenápadná květenství – skočec obecný (Ricinus communis). Dosahuje obvykle výšky až 150 cm. Odrůda Carmen vyniká červenými plody a bronzovým olistěním. Semena vyséváme v průběhu března, abychom si je v malých květináčcích předpěstovali. Je však třeba připomenout, že všechny části rostliny jsou jedovaté.

letničky

Z dvouletek nelze opomenout nejčastější a nejoblíbenější zástupkyně, kterými jsou macešky (Viola). Ta nepřeberná škála barev od bílé přes žlutou, oranžovou, temně fialovou, lila anebo kombinace těchto barev či atraktivní odrůdy s tmavými žilkami připomínající kočičí vousy ozvláštní i závěsné nádoby anebo koše. Křížením s vytrvalým druhem Viola cornuta vznikly drobnokvěté hybridy, které kvetou takřka po celé léto. Série Sorbet nabízí nejvíce barevných kombinací. Pokud plánujeme vlastní pěstování macešek, je třeba vysévat je v průběhu července a srpna a vysazovat v září, kdy už často i kvetou.

Tím výčet letniček a dvouletek ale zdaleka nekončí, mnohé další druhy mohou být spolehlivými okrasami pro vaše plánované letní posezení na terasách či balkonech i uprostřed vašich zahrad.

LetničkyNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *