• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Letničky I.

V samostatných letničkových výsadbách je dobré kombinovat pravé letničky s nepravými, abychom dosáhli kýženého dlouhodobého efektu kvetení. A mnohem více se dozvíte v článku o letničkách.

Letničky


Letničky se po dlouhá léta těší velké oblibě všech pěstitelů pro svou druhovou pestrost a takřka nepřeberné množství barev a jejich odstínů. Obklopují nás téměř na každém kroku, vysázené v truhlících, nádobách, na terasách, balkonech, ale i v zahradách na záhonech. Někdy až žasneme, jakou pestrost květů nám dokážou předvést. Je to zkrátka nádherná pastva pro oči a zároveň i pro hmyz.

Letničky

V samostatných letničkových výsadbách je dobré kombinovat pravé letničky s nepravými, abychom dosáhli kýženého dlouhodobého efektu kvetení. Tímto způsobem si zajistíme kvetení až do pozdního podzimu. Pro dosažení dokonalejší barevné působivosti je dobré vysadit větší množství rostlin jedné odrůdy do skupin.  Naopak pestrobarevné směsi najdou skvělé uplatnění v místech, kde budou připomínat spíše přirozená stanoviště rostlin.

letničky

Chceme-li využít výsadbu letniček k vytvoření neformální zahrady napodobující spíše styl venkovských zahrad, vysadíme letničky a dvouletky na záhony společně s bylinkami a třeba i se zeleninou. Některé letničky jako například skočec, vzhledem ke své robustní velikosti vyniknou spíše jako solitéry.

K oblíbeným letničkám patří jemná asi 10 cm vysoká lobelka.  Lobelky se vysévají v únoru na povrch substrátu, jelikož jejich semínka jsou doslova mikroskopická. Později, jakmile povyrostou, se přepichují v trsech, po více rostlinách. Hodí se stejně dobře do nádob i truhlíků.  Bohatě kvetou po celé léto buďto blankytně modrou barvou – odrůda Riviera Sky Blue anebo růžově s bílým očkem – odrůda Riviera Rose, šeříkově – odrůda Riviera Lilac anebo bíle – odrůda Bílý palác či tmavě modře – odrůda Crystal Palace.

letničky

K venkovským zahradám neodmyslitelně patří jednoletá léčivá rostlina, měsíček lékařský (Calendula officinalis). Kromě obvyklých citronových a zlatožlutých měsíčků najdeme také narůžovělou odrůdu Pink Surprise  nebo tmavě žíhanou  Bronzed Beauty . V květnu semena můžeme vysévat přímo na záhony anebo si můžeme měsíček předpěstovat již dubnovým výsevem například do skleníku.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *