• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Listopadky

listopadky

Listopadky je české označení pro chryzantémy, které jsou charakteristickými květy pozdních podzimních dnů. Dokážou nám dělat radost po dlouhou dobu, rozzářit nejen zahrady, ale i balkony, terasy anebo vchod do domu.

Chryzantémy (Chrysanthemum) umějí být něžné i honosné, rozverné i decentní, malé i obrovské, pestré i v tlumených barvách. Zkrátka jakékoli si jen budete přát, stačí vybrat tu správnou odrůdu.

listopadky 1

Jsou to národní květiny Japonska. Jejich květy mohou být plné i poloplné, ale také jednoduché. Druhů a odrůd chryzantém vzniklých složitým křížením vznikla dlouhá řada rostlin s pěstitelsky rozdílnými nároky. Většina z nich však na zahrádkách září až do posledních podzimních dnů. Je však třeba počítat s tím, že z těch, které si nyní v obchodech zakoupíme v kořenáčích, vydrží jen ty opravdu nejodolnější odrůdy, když je posléze přesadíme na zahradu. Ostatní, i když je na zimu přikryjeme, většinou do příštího roku nepřečkají.

listopadky 2

Chryzantémy okouzlují nejen svými barvami, ale také pozoruhodnou řadou rozličných tvarů a jejich kombinací, ať už jsou to květy podobné jiřinám anebo pivoňkám či jiným květům. Podzimní chryzantémy nejsou však pouze pastvou pro oči, ale jejich okvětní lístky představují okouzlující jedlou dekoraci například na saláty nebo květinové dorty. Zcela neprávem tedy bývají někdy označovány hanlivým výrazem “hřbitovní kvítí“.

listopadky 3

Množení chryzantém je poměrně jednoduché. Drobnokvěté chryzantémy se množí tak, že v průběhu dubna jim opatrně odlomíme výhon dlouhý asi 10 cm, omočíme ho ve stimulátoru a zasadíme do květináčku se směsí rašeliny a písku a poté rostlinku uložíme do pařeniště. Většinou do tří týdnů zakoření a začnou bujně růst. Velkokvěté chryzantémy, které v našich zeměpisných šířkách nebývají spolehlivě mrazuvzdorné, na konci podzimu hluboce seřízneme, zasadíme do květináče a umístíme v suché světlé místnosti. Až do března je zaléváme jen velice opatrně, tak, aby zcela nevyschly. Poté je přemístíme do skleníku či světlé místnosti o teplotě kolem 15°C a zalijeme je. Jakmile obrazí, nařežeme z výhonů řízky a zasadíme je stejně, jako jsme to udělali s drobnokvětými odrůdami.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *