• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Lupina neboli vlčí bob

Díky bohatosti hroznových květenství vytváří lupina v zahradě nejrůznější barevné efekty. Rod Lupinus čítá přes 100 druhů a jeho charakteristikou je právě široké spektrum barev.  S vlčími boby se můžeme setkat nejen v zahradách, ale i na okrajích polí a lesů. Rostliny řadíme do čeledi bobovitých.

lupina


 

 V zahradách se setkáváme spíše s hybridními formami, které jsou obvykle velmi mohutné, zimovzdorné a vytvářející velmi husté trsy světle zelených listů. Jejich květenství mohou dosahovat délky až 60 cm. V závislosti na druhu a odrůdě se výška rostlin pohybuje obvykle v rozmezí 40 až 120 cm. Květy jsou poschoďové, jemně vonící a v široké škále barev od bílé, přes růžovou, výjimečně i oranžovou a žlutou až po modrou nebo modrofialovou. A právě poslední jmenovaná je u lupin barvou nejčastější.  Setkáváme se běžně i s dvoubarevnými kultivary. Listy vlčího bobu (Lupinus polyphyllus) jsou složené, ozdobné, dlanité. Mezi velmi oblíbené odrůdy patří hybridní odrůda ‚Russel‘ velmi vhodná do okrasných zahrad pro výsadbu například do společnosti straček, kosatců a dalších vyšších rostlin.

 

Nejvhodnějším místem pro výsadbu lupin je slunné anebo zlehka přistíněné místo.  Lupiny upřednostňují kyselou a dobře drenážovanou zeminu, vlhčí výživnou půdu a hlubší výsadbu. Tyto rostliny disponují zvláštní schopností shromažďovat v kořenech dusík přijatý ze vzduchu.  Je to vlastnost charakteristická pro většinu bobovitých rostlin. V důsledku této činnosti probíhající v těchto rostlinách dochází k dodatečnému přihnojování půdy. Množíme je buďto semeny anebo výsadbou kořenových řízků.

Jestliže vlčí bob po odkvětu zastřihnete, můžete se v témže roce dočkat další, avšak slabší násady květů ještě v průběhu pozdního léta. Lupiny se hodí pro výsadbu do trvalkových záhonů a stejně dobře i jako solitéry. Setkáváme se s nimi nejčastěji ve venkovských typech zahrad.

lupina 2

lupina 3

 

lupina 4Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *