• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Nízké dekorativní dřeviny

Nízké dekorativní dřeviny

Tuje, modříny, jalovce, ale převážně borovice a smrky velice rádi pěstujeme v zakrslých formách. Snažíme se je zakomponovat do našich zahradních výsadeb, abychom jim vdechli tak trochu nádech exotiky anebo něčeho výjimečného. Některé druhy se pěstují snáze, jiné obtížněji, ale to zahradníky a zahrádkáře neodrazuje od toho, aby je i nadále na svých pozemcích vysazovali a čekali, zda se ujmou a splní jejich očekávání.

Z už zmíněných jsou jednou z možnosti v pěstování zakrslých jehličnanů hlavně borovice. Z jejich širokého sortimentu je výběr opravdu bohatý. Borovice nám nabízejí svou krásu a mnohdy netušené možnosti navíc. Například borovice drobnokvětá (Pinus parviflora ’Blue Engel‘), druh, který pochází z východní Asie. Její mnohé odrůdy často vytvářejí jedny z nejúžasnějších dominant japonské zahrady. Je rovněž velmi oblíbená u pěstitelů bonsají, neboť se dá výborně tvarovat.

Nízké dekorativní dřeviny 1

Borovice kleč (Pinus mugo ’Carstens Wintergold‘) je odrůda vyznačující se zvláštní vlastností. V období zimy se její jehličí přebarvuje do zlatavě žlutého odstínu, v letním období je naopak čistě zelené. Ale i přechodové zabarvení v mezidobí je velice atraktivní. Borovice kleč, známá také pod názvem kosodřevina má obrovskou výhodu ve své doslova nezkrotné životní síle. Pokud má dostatek světla, dokáže se dobře přizpůsobit i nedostatku vlhkosti, nebo naopak přemokření, vydrží i v chudé půdě. Velmi zajímavou ji dělá i vysoká přizpůsobivost k půdní reakci. Je totiž schopna prosperovat jak v kyselé, tak v zásadité půdě. Pokud k těmto výhodám přičteme ještě okouzlující vzhled a velkou škálu kultivarů, nelze se divit, že je to rostlina u zahrádkářů, skalničkářů i zahradníků tak oblíbená.

Nízké dekorativní dřeviny 2

I smrky nás mohou mile překvapit. Doslova za jejich královnu lze považovat druh Picea glauca ‚Conica‘ (smrk bílý kuželovitý). Jedná se v podstatě o zakrslou mutaci dvou variet pocházejících ze Severní Ameriky. Je to dřevina s mimořádně dekorativní atypickou, velmi zajímavě utvářenou korunou. Tato konifera má neskutečně širokou škálu uplatnění. Bývá využívána jako dominanta skalek anebo malých zahrad. Stejně dobře se prosadí v předzahrádce anebo jako solitéra do trávníků, může vytvářet podrost vysokým mohutným stromům, dá se vysazovat do smíšených živých plotů a setkat se s ní můžeme třeba i u nejmodernějších městských staveb.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *