• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Ořechoplodec clandonský – pěstování

Ořechoplodec clandonský

Mezi zahradními rostlinami a keři není mnoho druhů, které kvetou v pozdním létě a na začátku podzimu. A navíc zcela minimální množství je těch, které se v tomto období zkrášlují modrou barvou květů. Jedním z nich je právě ořechoplodec klandonský Caryopteris x clandonensis, někdy též nazývaný ořechokřídlec.

Ořechoplodec 1

Je to spíše malý vzpřímený keř s větším množstvím kmínků vysokých až 1 metr. Jeho listy jsou podlouhlé kopinaté, na svrchní straně sytě zelené, na spodní spíše šedozelené, vonné. Jeho tmavě modré květy seskupené do větších květenství rozkvétají každoročně od srpna do září až října. Má rád výsluní a propustnou půdu bohatou na humus. Jako stanoviště upřednostňuje místa chráněná před větrem a mrazem. Hodí se stejně dobře do zahrad, jako do terasových záhonů.

Ořechoplodec 2

Dřeviny jako jsou ořechoplodec, které kvetou na podzim na letošním dřevě, řežeme krátce podle habitu keře a síly dřeva na jaře na 2 – 6 oček, přičemž staré nebo slabé větévky odstraňujeme zcela. Pokud se nám po letech bude zdát keř příliš hustý anebo přerostlý, můžeme provést řez radikálnější.
Přestárlé větve odstraníme a část větví zkrátíme o polovinu. Větve odřezáváme až zcela u země a jako náhradu za ně ponecháme přibližně stejný počet výmladků. Radikálně jej zmlazujeme postupně ve dvou až třech následujících letech. Příliš zanedbané keře zmlazujeme tak, že silně rostoucí větve seřízneme nebo odstraníme všechno starší dřevo a ponecháme na keři pouze mladé výhony.

Ořechoplodec 3Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *