• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Podzimní květy našich zahrad

Podzimní květy našich zahrad

V zahrádkách vystřídaly podzimní květy se svou skromnou krásou celou hýřivou paletu barev jara a léta a my jako pěstitelé se musíme spokojit i s tím málem, co nám podzim nabízí. V posledních hřejivých paprscích rozkvétají ještě některé trvalky, ale i několik druhů skalniček. Podívejme se tedy, které to jsou.

Zcela určitě mezi nimi vyniká hvězdnice (Aster), tvořící nízké keříčkové porosty. Hvězdnic existuje na 600 druhů, které jsou rozšířené v severním mírném pásmu. Evropští zástupci kvetou nejčastěji hned z jara, jejich příbuzní původem ze Severní Ameriky zdobí zahrady naopak na podzim. Základními druhy, které daly vzniknout celé řadě dalších odrůd, byly hlavně Aster dumosus a Aster novibelgii. Všechny hvězdnice patří k velmi nenáročným rostlinám, které potřebují pouze dostatek slunce a v době květu i dostatek vláhy. Velmi snadno se množí dělením trsů.

Podzimní květy našich zahrad

Z vlhkých luk známe všichni velmi dobře ocún jesenní (Colchicum autumnale), který byl zahradníky vyšlechtěný do různých odstínů fialové anebo růžové, nechybí mu však ani zástupci bílé barvy. Žádné zvláštní nároky na pěstování nemá a na jednom místě vydrží spoustu let. Až na jaře se u těchto druhů objeví poměrně mohutné listy.

Podzimní květy našich zahrad 2

Podobně bez listů se objevují podzimní šafrány – krokusy Crocus, většinou (Crocus speciosus) či bramboříky (Cyclamen, nejčastěji Cyclamen neapolitanum). Zatímco šafrán je rostlina zcela nenáročná, bramboříky uvítají, pokud jim do půdy přidáme vápenec a na zimu je budeme chránit přikrývkou z chvojí.

Podzimní květy našich zahrad 3

Z dalších na podzim kvetoucích rostlin jmenujme ještě alespoň kakosty, afrikány, vřesy a vřesovce, některé druhy kopretin, například kopretina Weyrichova, z hořců vysokohorský hořec Farreův (Gentiana farreri) a jemu velmi podobný ozdobný hořec (Gentiana sinornata). Ty zdobí skalky na zahradách až do prvních mrazíků. Hořcům připravujeme dobře drenážovanou půdu a sázíme je raději na místa odkloněná od slunce.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *