• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Podzimní letničky

Podzimní letničky

Podzim, to není jen čas sklizně a přípravy záhonů na zimu, ale rovněž období setí, dokonce i letniček. Alespoň takových, kterým nevadí letní přezimování. Najde se jich poměrně dost a jejich podzimním výsevem si ušetříme trochu práce v době jarního zahrádkářského hemžení. Jejich podzimním výsevem rovněž přispějeme k tomu, že nám v příštím roce pokvetou dříve.

Vybrané letničky všechny dobře rostou a kvetou v normálních zahradních půdách a na slunných místech. Semena vyséváme asi do hloubky 1 cm, buďto po několik kusech do jamky anebo hustěji do řádků. Na jaře potom slabší rostlinky vytrháme, čímž řádky zároveň vyjednotíme.

Podzimní letničky

Nyní tedy přejdeme k jednotlivým druhům letniček, které jsou vhodné k podzimnímu výsevu. Jedná se například o proměnku trojbarvou (Gilia tricolor), která je asi 50 cm vysoké, s květy zbarvenými světle modře až lila, s narůžovělými okraji a bílo žlutavým jícnem. Její výsev je ideální ve sponu 30 x 25 cm. Vykvétá již brzy z jara a s kvetením vydrží celé 2 měsíce.

Další letničkovou kráskou vhodnou k výsevu v tomto období je hvězdnice (Linanthus grandiflorus hybridus) dorůstající asi 15 cm, bohatě kvetoucí bylina. Vykvétá různými odstíny žlutých, růžových, oranžových a červených nebo fialových květů. Je skvělá v tom, že nepotřebuje plít ani okopávat. Vyséváme ji do řádků vzdálených od sebe asi 15 cm. Je to květina vhodná jak pro záhony, tak do skalek, truhlíků, okrasných koryt, tak do květináčů.

Podzimní letničky 2

Lnice marocká (Linaria Marocana) vytváří vzpřímené hustě rozvětvené asi 25 cm vysoké rostliny s přisedlými čárkovitými listy ve svěže zelenkavé barvě. Její květy se velmi podobají květům hledíku, jen ve zmenšení. Kvete, žlutě, červeně, fialově, od začátku léta až do mrazů. Pro výsev lnice je ideální spon 15 x 20 cm. Tyto rostliny se hodí taktéž do skalek, záhonů i okrasných koryt. Jsou vhodné i k řezu, ve váze vydrží asi týden.

Len velkokvětý (Linum grandiflorum)je vysoký až 40 cm. Kvete bohatě a velmi krásně, a to od začátku léta až do podzimu. Na každé rostlině se objevují desítky jasně červených květů. Vyséváme jej do sponu 20 x 20 cm.

Podzimní letničky 3

Ostrožka velkokvětá čínská (Delphinium grandiflorum chinensis) vytváří kulovité asi 40 cm vysoké rostlinné trsy. Od června do mrazu nasazuje velké množství jasně modrých až fialových 3,5 cm velkých zahnutých květů bez ostruh. Květy s odstátými stopkami rozkvétají ve volných větvených, až 15 cm dlouhých hroznech. Tyto ostrožky vyséváme ve sponu 30 x 30 cm. Ještě než se objeví první mrazy, seřízneme ji a můžeme ji přesadit do květináče, pohnojit a přes zimu pěstovat třeba u okna v místnosti. Je vhodná jak do skalek, tak do záhonů či truhlíků.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *