• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Podzimní práce na zahradě

Podzim je pro ovocnáře nejkrásnějším obdobím roku. Ale sklizní zdaleka ještě nekončí kalendář sadařských prací. Na zahradě i v sadu je stále práce dost. A jak říká jedno staré pořekadlo, do sadu se na podzim chodí s hráběmi a na vřesoviště s konví.

Prvním krokem, který znamená přípravu ovocných stromů na zimu, je udělat pořádek v jejich korunách, otrhat scvrklé plody, které zbyly po sklizni, odstranit nemocné větve, které mohou trpět bakteriálními chorobami anebo rakovinou. Někteří sadaři dokonce doporučují jemně oškrábat borku, odlupující se vrchní vrstvu kůry. Poté přijde na řadu shrabávání spadaného listí. To může vytvořit dobrý základ do kompostů. Do rychlokompostu se hodí pouze zdravé listí, avšak do dlouhodobě zrajících kompostů, kterým zrání trvá i několik let, můžeme zpracovat i listy s viditelnými známkami chorob. Do takového kompostu nesmíme zapomenout přidat vápno, které bude plnit funkci dezinfekce a zároveň napomůže procesu rozkladu.

Podzim je zároveň obdobím přihnojování stromů. Každé tři až čtyři roky jim můžeme dodávat chlévský hnůj a každoročně navíc vrstvu kompostu, kterou zapravíme ke kořenům. Tato vrstva dodá stromům živiny a zároveň poslouží jako ochrana kořenů před mrazem. Pokud kompost nemáte, přihrňte ke kořenům alespoň další vrstvu hlíny.

Stálezelené rostliny velmi často strádají v průběhu zimy nedostatkem vody. To platí nejen pro vřesoviště, ale i pro solitérně rostoucí jehličnany. Na mráz jsou zase nejcitlivější mladé stromky a keře, proto je chráníme obalem z chvojí, balicího papíru nebo netkané textilie a u země pak ponecháme vrstvu půdy, slámy nebo nadrcené borky.

Nezapomeňte, že i podzimní úklid na zahradě by měl mít svou míru. Neuklízejte svou zahradu tedy příliš důkladně, aby na ní zbyla určitá místa pro úkryt užitečného hmyzu, jako jsou například zlatoočky nebo slunéčka. Tento hmyz si své úkryty nalézá ve spadaném listí, nebo ve staré trávě. Právě proto je dobré ponechat jim na své zahradě či v sadu kousek přírody, kde by našli své útočiště před zimou. Může to být třeba ve skalce, v jahodách anebo mezi stálezelenými dřevinami.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *