• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Pryskyřníky – rostliny plné energie

Určitě nejznámější pryskyřníky jsou jemné žluté kvítky, které vídáme kvést kolem cest a v trávnících našich zahrad nebo na chladnějších mezích. Ty se vyskytují v přírodě bez našeho přičinění.  Záměrně však pěstujeme pryskyřníky se složenými květy v mnoha barvách.

pryskyřník


 

Nečekaně elegantní pryskyřníky jsou původem z Asie. Existuje jich na 400 druhů a mohou být pěstovány jako lemy letničkových  záhonů, menší druhy jsou vhodnější do skalek a velmi pěkně mohou působit pryskyřníky i na okrajích vodních ploch. Jsou to rostliny tak druhově pestré, že některé jsou považovány doslova za národní symboly a jiné za obtížný plevel.

pryskyřník 2

K těm nejkrásnějším druhům, jež můžeme pěstovat i za oknem doma, patří Ranunculus asiaticus. Jedná se o hlíznatou rostlinu, která svým vzhledem připomíná něco mezi pivoňkou a drobnou růží. Někomu však připomínají spíše plnokvěté máky. Tento druh je rovněž oblíbený mezi floristy. Jedná se o rostliny dorůstající až do 30 cm. Floristé je s oblibou využívají ve svých pestrých jarních vazbách. Tyto pryskyřníky je možné i sušit, a to na chladném a suchém místě, zavěšené květem dolů.

pryskyřník 3

Barevná pestrost vesele a půvabně kvetoucích rostlin je opravdu velká. Kvetou v barvách od světle zelené přes bílou, žlutou, oranžovou, růžovou až po mnoho odstínů červené a fialové barvy. Záhony svými půvabnými květy zdobí od sklonku jara až do června. Jestliže jste se rozhodli vysadit zakoupené kvetoucí pryskyřníky například do skalky, je zapotřebí dopřát jim světlé, ale ne až příliš teplé místo a dostatečně propustnou vlhkou půdu. Shromažďování přebytečné vody pro ně znamená zahnívání. Jakmile rostlin odkvetou, je nejlepší doba pro vyndání nově utvořených hlízek z půdy a jejich uschování v očištěném stavu na bezmrazém místě, kde je necháme přezimovat.

Kombinace zvláště kanárkově žluté a pastelově růžové barvy ranunkulusů čili pryskyřníků jsou ideálními květy, které dokážou již na jaře navodit skvělou letní atmosféru například na terase či balkoně. Ideálním místem pro ně bude barevně sladěná nádoba, ve které je budete pěstovat. Také v kombinaci s letničkami mohou pestrobarevné pryskyřníky dodat posmutnělému koutu na zahradě dostatek energie, která toto zákoutí zpestří.

pryskyřník 4Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *