• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Zahrada v listopadu

Zahrada v listopadu

Listopad s sebou přináší plískanice, několikadenní mlhy a občas také mrazy. Teplota vzduchu neustále klesá a bývají v ní často také dosti velké výkyvy. Na to většina rostlin reaguje ukončením vegetace. Listopad je na zahradě měsícem poslední sklizně a rovněž důkladného úklidu. Na záhonky rozvážíme hnůj a kompost, shrabáváme listí, kompostujeme ho s vápnem a pálíme napadené rostliny.

Neměli bychom zapomenout na užitečný hmyz, který se v naší zahradě také chystá přezimovat. Na vybraném místě proto ponecháme část zdravého nahrabaného listí, nejlépe u okrasných stromů, čímž vytvoříme vhodný prostor pro přezimování užitečných slunéček, našich pomocníků v boji proti mšicím v příští sezóně. Nezapomeňte, tyto listy nesmíte spálit ani na jaře! V listopadu máme zpravidla také poslední možnost pro vypuštění vody z rozvodů, nádrží a sudů. Ty překlopíme a podložíme kameny nebo cihlami.

zahrada v listopadu 1

Pokud pěstujeme na zahradě révu vinnou, měla by být touto dobou již okopaná, a proto ji nyní přihnojíme chlévskou mrvou, případně kompostem s přídavkem fosforečných a draselných hnojiv. Část kompostu využijeme k přikopčení révy. V drsnějších podmínkách můžeme révu seříznout a obalit ji poté slámou nebo alespoň novinami.

zahrada v listopadu 2

V listopadu také dokončujeme sklizeň pozdní kořenové zeleniny a košťálové zeleniny. Na záhonech ponecháme pouze kadeřávek, přihrnutý pór a také růžičkovou kapustu. Ta se bude sklízet až v průběhu zimy. Před silnými mrazy ještě musíme sklidit poslední čínské zelí a uložit jej do sklepa. Zeleninu uloženou ve sklepě pravidelně kontrolujeme, odstraňujeme hnijící kusy, abychom včas zabránili rozšíření hniloby na ostatní zeleninu.

zahrada v listopadu 3

Poté, co jsme shrabali na zahradě spadané listí, můžeme založit listovku. Nevyužijeme pouze tuhé a ostnaté listy například z cesmíny, mahonie nebo dřišťálu, a také běžné listy, které byly napadeny bakteriální hnilobou. Nezapomeňte, že listovka se musí pravidelně vlhčit, aby proces tlení správně probíhal. Za rok ji už budete moci použít k vylepšení zahradní půdy.

V listopadu můžeme ještě stále dokončovat výsadbu nových stromů a keřů a případně naposledy posekat trávník.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *